På svenska

KT tarjoaa tukea ja neuvontaa TE 2024 -uudistuksessa

Työllisyyspalvelut siirtyivät kuntien ja kuntayhtymien vastuulle vuoden 2025 alussa. Samalla noin neljätuhatta työntekijää siirtyi valtiolta kuntien palvelukseen. Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT edusti muutoksessa kuntia ja kuntayhtymiä työnantajina.

Lomakkeiden täyttöä yhdessä. Kuva: Pixhill

Tarjosimme kuntien työnantajille tukea ja neuvontaa, jotta TE 2024 -muutos sujui turvallisesti ja oikein, henkilöstön hyvinvoinnista huolehtien. Tuemme jatkossakin työnantajia esimerkiksi yt-neuvotteluissa, palvelussuhteen ehtojen ja palkkauksen yhteensovittamisessa sekä muutosjohtamisessa.

Tavoitteenamme oli turvata onnistunut muutos, jotta työvoimapalvelut saivat kunnissa hyvän alun ja kuntalaisten tarvitsemat palvelut jatkuivat ilman keskeytyksiä. Haluamme edelleen varmistaa, että kunnilla on riittävät resurssit ja henkilöstö työllisyyden tehokkaaseen edistämiseen. Olimme mukana muutoksen valtakunnallisessa valmistelussa ja valvoimme työnantajien etuja.

Tavoitteemme oli, että onnistunut TE 2024 -uudistus kasvatti työllisyyttä ja osaavan henkilöstön saatavuutta kunnissa ja yrityksissä. Näin pyrimme parantamaan kuntien elinvoimaa ja julkisen talouden kantokykyä.

Jos edustat työnantajaa ja osallistuit kunnassa muutoksen valmisteluun, voit edelleen liittyä työllisyyden edistämisen työnantajaverkostoomme.


Tarjoamme työnantajille TE 2024 -uudistuksessa: 

Ohjeita ja vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin

Ohjeita ja vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin julkaistaan KT.n nettisivuilla sekä työnantajien omassa Linja-palvelussa. Linjaan kirjaudutaan työnantajan tunnuksilla.

Työllisyyden edistämisen työnantajaverkoston tapaamisia

Työllisyyden edistämisen työnantajaverkosto on tarkoitettu kuntien henkilöstöjohtajille ja -päälliköille sekä muille valmisteluun osallistuneille työnantajan edustajille.

Verkosto on käsitellyt muun muassa kunnilta vaadittuja valmistelutehtäviä, yt-menettelyä ja liikkeen luovutusta sekä muutosjohtamista. Jaamme verkoston kautta tietoa ja hyviä käytäntöjä.

Toivomme, että jokainen kunta tai kuntayhtymä on osallistunut verkoston kokouksiin.

Näin liityt verkostoon

Pääset mukaan verkostoon lähettämällä viestin osoitteeseen toimisto(at)kt.fi. Liitämme sinut verkoston postituslistalle, ja saat käyttöoikeudet Linja-palveluumme, josta löydät muun muassa verkoston tilaisuuksien aineistoja.

Työllisyysalueiden HR-vastuuvalmistelijoiden juridiikkaverkosto

Verkosto on käsitellyt juridisia asioita, kuten liikkeen luovutusta, yhteistoimintamenettelyä ja palvelussuhteen ehtoja. Verkosto on ollut suunnattu työllisyysalueiden vastuukuntien ja kuntayhtymien HR-vastuuvalmistelijoille TE-muutoksessa. Kokoukset on tarkoitettu vain verkoston nimetyille jäsenille ja heidän varajäsenilleen, joita valitaan yksi kultakin uudelta työnantajalta. Verkosto ei kokoonnu enää aktiivisesti vaan pelkästään tarvittaessa.

Koulutusta TE2024-uudistuksesta

KT Koulutus tarjoaa työnantajien edustajille koulutusta ja tietoiskuja TE 2024 -muutokseen liittyvistä asioista. Seuraathan koulutuskalenteristamme tulevia koulutuksiamme.

Valtakunnalliset muutosvalmennukset

Kuntien, kuntakokeiluiden, TE- toimistojen, ELY-keskusten ja KEHA-keskusten henkilökunnalle on järjestetty myös valtakunnallisia muutosvalmennuksia.  Niillä haluttiin tukea sekä kunta- että valtiosektorin yhteistä valmistautumista ja orientoitumista TE-palvelut 2024 -uudistukseen.

Esihenkilöille ja työntekijöille oli omat valmennuksensa.

Tilastotietoa palkoista ja kustannuksista

Tuotamme tilastotietoa työllisyyspalveluissa työskentelevien palkoista ja palkkojen yhteensovittamisen kustannuksista. Tietoja julkaistaan verkkosivuillamme.

Valtakunnallista edunvalvontaa

Edustimme kuntia ja kuntayhtymiä uudistuksen valtakunnallisessa valmistelussa ja toimeenpanossa. Johdimme valtakunnallista henkilöstöverkostoa, joka valmistelee TE-palveluiden liikkeenluovutusta ja henkilöstönsiirtoa valtiolta kunnille. Edustamme työnantajia myös muissa työryhmissä ja verkostoissa.

Yksilöllistä neuvontaa

Tarjoamme kunnille ja kuntayhtymille juridista neuvontaa sähköpostilla. Lähetä kysymyksesi palvelusähköpostiimme te2024(at)kt.fi. Sähköpostiin vastaavat KT:n uudistukseen perehtyneet asiantuntijat.

Uudistetut työllisyysalueet


 Yhteensä 45 työllisyysaluetta ja kuntaa aloittivat työvoimapalvelujen järjestämisen vuoden alusta. Suurin osa alueista järjestää palvelunsa vastuukuntamallilla, neljä kuntaa järjestää palvelunsa itse ja kaksi aluetta kuntayhtymämallilla.

Kartalla on esitetty 45 tulevaa työllisyysaluetta.

45 työllisyysaluetta ovat: 

  • Etelä-Pohjanmaa + Pohjanmaa + Keski-Pohjanmaa: 6 työllisyysaluetta
  • Etelä-Savo: 2 työllisyysaluetta
  • Päijät-Häme + Kanta-Häme: 4 työllisyysaluetta
  • Kymenlaakso + Etelä-Karjala: 3 työllisyysaluetta
  • Kainuu: 1 työllisyysalue
  • Keski-Suomi: 3 työllisyysaluetta
  • Lappi: 4 työllisyysaluetta
  • Pirkanmaa: 2 työllisyysaluetta
  • Pohjois-Karjala: 1 työllisyysalue
  • Pohjois-Pohjanmaa: 3 työllisyysaluetta
  • Pohjois-Savo: 3 työllisyysaluetta
  • Satakunta: 2 työllisyysaluetta
  • Varsinais-Suomi: 2 työllisyysaluetta
  • Uusimaa: 9 työllisyysaluetta

Lisätietoa TE-palveluiden uudistuksesta

oranssi vihko ja kynä
TE-palvelut 2024- ja KOTO24-uudistuksen toimeenpanon käsikirjan 1. osan teemoja ovat uudistuksen aikataulu, suunnittelu, järjestämisvastuu, palvelusuunnittelu, rahoitus, kotoutumislain kokonaisuudistus (KOTO24), hankinnat ja digiasiat.
TE-palvelut 2024- ja KOTO24-uudistuksen toimeenpanon ja muutoksen johtamisen tueksi on tehty toimeenpanon käsikirja. Sen on valmisteltu valtakunnallisesti yhteistyössä kaikkien uudistuksessa mukana olevien toimijoiden sekä henkilöstön edustajien kesken.

TE 2024 -uudistus

Sähköposti:
te2024@kt.fi