UKK
KVTES

Maksetaanko lomaraha, kun työntekijä päättää määräaikaisen palvelussuhteensa purkamalla sen? Palvelussuhteen purkamisen syynä on se, että työntekijä on saanut toisen työnantajan palveluksessa toistaiseksi voimassa olevan palvelussuhteen.

Lomarahaa ei makseta, jos viranhaltija tai työntekijä purkaa määräaikaisen palvelussuhteen ilman tärkeää syytä. Työnantaja ei maksa lomarahaa, koska uusi palvelussuhde ei ole peruste palvelussuhteen purkamiseen.

KVTES IV luku 18 § 3 mom.