Jäsenkirje
8/2026
KT:n yritysjäsenille

Ohjeita vuoden 2026 sopimuskorotusten tekemisestä

Tässä jäsenkirjeessä kerrotaan KT:n yrityssektorin työehtosopimusten syksyn 2026 sopimuskorotuksista. Kirjeessä on osio kullekin yrityssektorilla sovellettavalle työehtosopimukselle.

Työehtosopimuksissa on sopimuskorotuksia myös vuodelle 2027, mutta niihin liittyy Teknologiateollisuuden työntekijöiden työehtosopimuksen sopimuskorotuksiin sidottu perälauta, minkä vuoksi asiasta ohjeistetaan tarkemmin myöhemmin.

Sopimuskorotuksista on sovittu kunkin työehtosopimuksen allekirjoituspöytäkirjassa ja lisäksi Raamisopimuksessa. Tällä kirjeellä annetaan sopimuskorotuksiin liittyen tarkentavia ohjeita. 

Kaikkia KT:n jäsenyhteisöjä koskee ns. Raamisopimus, joka koostuu kahdesta työehtosopimuksesta ja yhdestä liitteestä. Raamisopimus on YTESin liitteenä. Raamisopimuksen Työehtosopimus KT:n yrityssektorin yhteisistä määräyksistä 6 §:n mukaiseen kehittämisohjelmaan sisältyy paikallisia järjestelyeriä vuodelle 2026 ja 2027. Kehittämisohjelma on sovittu eri sisältöisesti eri aloille.

Yritysjäsenten palveluksessa TTESiä soveltavissa yrityksissä noudatetaan TTESin allekirjoituspöytäkirjan mukaista, alkuperäistä sopimuskauden korotusaikataulua vuonna 2026 niiden työntekijöiden osalta, joiden työsuhteessa sovelletaan TTESin ehtoja. TTESin sopimuskorotuksista kerrotaan tarkemmin tämän jäsenkirjeen kohdassa Yritysjäsenyhteisön palveluksessa olevat tuntipalkkaiset, joiden työsuhteessa sovelletaan Kunta-alan tuntipalkkaisen henkilöstön työehtosopimusta 2025–2028 (TTES).

Sosiaali- ja terveydenhuollon alan yritysten soveltamissa SOTE-sopimuksessa ja HYVTESissä erien käytöstä on lisäksi sovittu ja ohjeistettu KT:n jäsenkirjeillä sopimuskauden aikana.

KT:n yrityssektorin yleinen työehtosopimus 2025–2028 (YTES 2025–2028)

Tässä kappaleessa käsitellään YTESin mukaisia sopimuskorotuksia vuonna 2026.

Yleiskorotus 1.8.2026

Sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy prosentuaalinen yleiskorotus 1.8.2026 lukien. YTESin piirissä työntekijän peruspalkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %.

Paikalliset järjestelyerät 1.10.2026 lukien

YTESin piirissä sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy 1.10.2026 lukien kaksi erillistä järjestelyerää: YTESin allekirjoituspöytäkirjan 3 §:n 3 momentin mukainen järjestelyerä, jonka suuruus on 0,2 %, sekä Raamisopimuksen Työehtosopimus KT:n yrityssektorin yhteisistä määräyksistä 6 §:n mukainen kehittämisohjelman järjestelyerä, jonka suuruus on 0,3 %.

Aiemmassa AVAINTES-sopimuksessa ei ollut kehittämisohjelman järjestelyerää, joten AVAINTESiä aiemmin soveltaneille jäsenyhteisöille tämä on uusi sopimuskorotuksen muoto.

YTESin allekirjoituspöytäkirjassa ei ole sovittu aiemman AVAINTESin edellisten sopimuskausien mukaista aikarajaa, johon mennessä järjestelyeräneuvottelut tulee olla käytyinä. YTESin allekirjoituspöytäkirjan mukaista järjestelyerää koskevat neuvottelut on kuitenkin aloitettava hyvissä ajoin, jotta päätökset järjestelyerän kohdentamisesta ehditään tehdä riittävän aikaisin. 

Yllä mainittujen kahden järjestelyerän palkkasumman laskentaperusteet poikkeavat toisistaan, eikä eriä tule yhdistää. YTESin allekirjoituspöytäkirjan mukainen järjestelyerä lasketaan aiemman AVAINTESin sopimuskäytännön mukaisesti peruspalkkojen palkkasummasta. Raamisopimuksen mukaisen kehittämisohjelman järjestelyerän palkkasumma puolestaan lasketaan KT:n sopimuskäytännön mukaisesti YTESin piiriin kuuluvan henkilöstön palkkasummasta.

Näitä kahta järjestelyerää koskevat neuvottelut voidaan käsitellä samassa neuvottelussa. Järjestelyerien osuuksia tarkastellaan kuitenkin erillisinä ja kohdentamisen tulee olla jälkikäteen selkeästi erotettavissa eräkohtaisesti. Vaikka erät lasketaan erikseen, työnantajan on kuitenkin paikallisten erien kohdentamisessa tärkeää huolehtia siitä, että ratkaisuja tarkastellaan palkkausjärjestelmän kokonaisuus huomioon ottaen.

Tämän jäsenkirjeen lisäksi työnantajan on perehdyttävä huolellisesti edellä mainittuihin paikallisia järjestelyeriä koskeviin määräyksiin, mm. järjestelyerien neuvottelumenettelyä, neuvotteluosapuolia ja selvitystä järjestelyerien käytöstä koskeviin määräyksiin.

Aiemman AVAINTESin tapaan YTESin allekirjoituspöytäkirjan mukaisia järjestelyeriä koskevissa neuvotteluissa osapuolet ovat työnantajan edustaja ja YTESin mukainen luottamusedustaja(t), jos luottamusedustaja on valittu. Muussa tapauksessa neuvotellaan henkilöstön valitseman edustajan ja pienissä yrityksissä tarvittaessa koko henkilökunnan kanssa.

Raamisopimuksen kehittämisohjelman mukaisia järjestelyeriä koskevissa neuvotteluissa osapuolia ovat työnantajan edustaja ja YTESin mukainen luottamusedustaja(t), jos luottamusedustaja on valittu. Toisin kuin allekirjoituspöytäkirjan mukaisissa järjestelyeriä koskevissa neuvotteluissa, jos luottamusedustajaa ei ole valittu, asiassa ei ole neuvotteluvelvoitetta, ja työnantaja päättää järjestelyerän kohdentamisesta.

Paikallisen järjestelyerän laskennassa käytettävä palkkasumma

Paikallinen järjestelyerä lasketaan mahdollisimman tavanomaiselta kuukaudelta työnantajaan palvelussuhteessa olevien työntekijöiden sopimusalan palkkasummasta.

Koska kaksi paikallista järjestelyerää tulee voimaan samasta ajankohdasta 1.10.2026 lukien, on korotukset laskettava erikseen ja eri palkkasummasta, joihin ei kumpaakaan sisälly em. korotuksia.

Palkkasumma ei saa sisältää samoja palkaneriä useampaan kertaan tai useammalta ajanjaksolta (esimerkiksi takautuvat palkanerät).

YTESin allekirjoituspöytäkirjan mukaisen järjestelyerän palkkasumma lasketaan jäsenyhteisön YTESin piiriin kuuluvien työntekijöiden peruspalkkojen palkkasummasta. Palkkasummaan lasketaan myös sijaisten ja muiden määräaikaisten, osa-aikaisten, YTESin piiriin kuuluvien työnantajan edustajien sekä mahdollisesti palkkaryhmittelyn ulkopuolisten palkat. Palkkasummaan ei lasketa osakeyhtiön toimitusjohtajan palkkaa.

Raamisopimuksen mukaisen kehittämisohjelman järjestelyerän palkkasummaan lasketaan mukaan kaikki YTESin piiriin kuuluville maksetut palkat työaikakorvauksineen lukuun ottamatta lomarahoja, lomakorvauksia, mahdollisesti maksettuja tulospalkkioita tai tavanomaisesta kuukaudesta poikkeavia eriä. Palkkasummaan lasketaan myös sijaisten ja muiden määräaikaisten, osa-aikaisten, YTESin piiriin kuuluvien työnantajan edustajien sekä mahdollisesti palkkaryhmittelyn ulkopuolisten palkat. Palkkasummaan ei lasketa osakeyhtiön toimitusjohtajan palkkaa.

Tämän jäsenkirjeen liitteenä on YTESin sopimuskorotusten laskentatekninen ohje ja esimerkkejä (liite 1).

Yleiskorotuksen ja järjestelyerän laskentajärjestys

Koska yleiskorotus tulee voimaan 1.8.2026, tulisi 1.10.2026 paikallisen järjestelyerän palkkasumma laskea yleiskorotetuista syyskuun palkoista. Käytännön syistä saattaa olla helpompaa valita laskentakuukaudeksi jokin kalenterivuoden aiempi mahdollisimman tavanomainen kuukausi. Jos laskentakuukautena käytetään esimerkiksi toukokuuta 2026, tulee palkkasummaan tehdä ensin laskennallinen yleiskorotus. Asiassa toimitaan samalla tavalla sekä allekirjoituspöytäkirjaan että Raamisopimuksen kehittämisohjelmaan perustuvan järjestelyerän osalta.  

Yritysjäsenyhteisön palveluksessa olevat tuntipalkkaiset, joiden työsuhteessa sovelletaan Kunta-alan tuntipalkkaisen henkilöstön työehtosopimusta 2025–2028 (TTES)

Sopimuskorotukset ja niiden aikataulu yritysjäsenyhteisön palveluksessa TTESin piirissä vuonna 2026 ovat seuraavat:

  • Yleiskorotus 1.8.2026 lukien 2,27 %
  • Yleiskorotuksen tekeminen ohjeistetaan TTES-sopimuksen yleiskirjeessä
  • Paikallinen järjestelyerä 1.10.2026 lukien 0,2 % TTESin palkkasummasta
  • Kehittämisohjelman mukainen paikallinen järjestelyerä 1.10.2026 lukien 0,40 % käytetään yritysjäsenyhteisöissä paikallisena järjestelyeränä

Paikallisten järjestelyerien suuruus lasketaan toistaiseksi voimassa olevassa työsuhteessa työskentelevien TTESin 35 §:n mukaisten keskituntiansioiden summasta.

Paikallisen työnantajan edustajat ja pääsopijajärjestön edustajat neuvottelevat paikallisten järjestelyerien käyttämisestä. Neuvotteluissa on tarkoitus antaa henkilöstölle tosiasiallinen vaikutusmahdollisuus ja pyrkiä mahdollisuuksien mukaan yksimielisyyteen kuulemalla tasavertaisesti neuvotteluosapuolia.

Paikallisen erän (0,2 %) ja kehittämiserän (0,4 %) kohdentamisessa voidaan painottaa TTES-sopimuksen piirissä olevan henkilöstön tuntipalkkojen erojen tasaamista sekä muuta sellaista kohdentamista, joka edesauttaa myöhempää tuntipalkkaisen henkilöstön siirtymistä YTESin piiriin.

Neuvotteluista laaditaan pöytäkirja, josta käy ilmi osapuolten näkemykset mahdollisine perusteluineen.

Jos paikallisen erän jakamisesta ei päästä yksimielisyyteen, jaosta päättää työnantaja.

Työnantajan on annettava pääsopijajärjestöjen edustajille kirjallinen selvitys siitä, miten järjestelyerät on jaettu.

Kunnissa ja kuntayhtymissä on sovittu TATES-neuvottelujen yhteydessä TTESin vuoden 2026 korotusaikataulusta toisin. Korotusten aikataulu kytkeytyy tällöin TATES-sopimukseen, jota yrityksissä ei tulla noudattamaan. Yritysten palveluksessa olevat työntekijät, joiden työsuhteessa noudatetaan TTES-sopimuksen ehtoja, eivät siirry uuden TATES-sopimuksen piiriin, vaan YTESin piiriin.

TTESin piiristä YTESiin tehtävää palkanmuunnosta koskeva ohjetta valmistellaan keskustason työryhmässä sopimuskauden aikana ja ohjeet palkanmuunnosta annetaan myöhemmin.

KT:n yrityssektorin opetushenkilöstön työehtosopimus 2025–2028 (OTES 2025–2028)

Tässä kappaleessa käsitellään OTESin mukaisia sopimuskorotuksia vuonna 2026.

Yleiskorotus 1.8.2026

Sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy prosentuaalinen yleiskorotus 1.8.2026 lukien. OTESin piirissä työntekijän peruspalkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %.

Paikalliset järjestelyerät 1.10.2026 lukien

OTESin piirissä sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy 1.10.2026 lukien kaksi erillistä järjestelyerää: OTESin allekirjoituspöytäkirjan 3 §:n 3 momentin mukainen järjestelyerä, jonka suuruus on 0,2 %, sekä Raamisopimuksen Työehtosopimus KT:n yrityssektorin yhteisistä määräyksistä 6 §:n mukainen kehittämisohjelman järjestelyerä, jonka suuruus on 0,3 %.

Aiemmassa AVAINOTES-sopimuksessa ei ollut kehittämisohjelman järjestelyerää, joten AVAINOTESiä aiemmin soveltaneille jäsenyhteisöille tämä on uusi sopimuskorotuksen muoto.

OTESin allekirjoituspöytäkirjassa ei ole sovittu aiemman AVAINOTESin edellisten sopimuskausien mukaista aikarajaa, johon mennessä järjestelyeräneuvottelut tulee olla käytyinä. OTESin allekirjoituspöytäkirjan mukaista järjestelyerää koskevat neuvottelut on kuitenkin aloitettava hyvissä ajoin, jotta päätökset järjestelyerän kohdentamisesta voidaan tehdä riittävän aikaisin.

Yllä mainittujen kahden järjestelyerän palkkasumman laskentaperusteet poikkeavat toisistaan, eikä eriä tule yhdistää. OTESin allekirjoituspöytäkirjan mukainen järjestelyerä lasketaan aiemman AVAINOTESin sopimuskäytännön mukaisesti peruspalkkojen palkkasummasta. Raamisopimuksen mukaisen kehittämisohjelman järjestelyerän palkkasumma puolestaan lasketaan KT:n sopimuskäytännön mukaisesti OTESin piiriin kuuluvan henkilöstön palkkasummasta.

Näitä kahta erää koskevat neuvottelut voidaan käsitellä samassa neuvottelussa. Erien osuuksia tarkastellaan kuitenkin erillisinä ja kohdentamisen tulee olla jälkikäteen selkeästi erotettavissa eräkohtaisesti. Vaikka erät lasketaan erillään, työnantajan on paikallisten erien kohdentamisessa tärkeää huolehtia siitä, että ratkaisuja tarkastellaan palkkausjärjestelmän kokonaisuus huomioon ottaen.

Tämän jäsenkirjeen lisäksi työnantajan on perehdyttävä huolellisesti edellä mainittuihin paikallisia järjestelyeriä koskeviin määräyksiin, mm. järjestelyerien neuvottelumenettelyä, neuvotteluosapuolia ja selvitystä järjestelyerien käytöstä koskeviin määräyksiin.

Aiemman AVAINOTESin tapaan OTESin allekirjoituspöytäkirjan mukaisia järjestelyeriä koskevissa neuvotteluissa osapuolet ovat työnantajan edustaja ja OTESin mukainen luottamusedustaja(t), jos luottamusedustaja on valittu. Muussa tapauksessa neuvotellaan henkilöstön valitseman edustajan ja pienissä yrityksissä tarvittaessa koko henkilökunnan kanssa.

Raamisopimuksen mukaisen kehittämisohjelman mukaisia järjestelyeriä koskevissa neuvotteluissa osapuolia ovat työnantajan edustaja ja OTESin mukainen luottamusedustaja(t), jos luottamusedustaja on valittu. Toisin kuin allekirjoituspöytäkirjan mukaisissa järjestelyeriä koskevissa neuvotteluissa, jos luottamusedustajaa ei ole valittu, asiassa ei ole neuvotteluvelvoitetta, ja työnantaja päättää järjestelyerän kohdentamisesta.

Paikallisen järjestelyerän laskennassa käytettävä palkkasumma

Paikallinen järjestelyerä lasketaan mahdollisimman tavanomaiselta kuukaudelta työnantajaan palvelussuhteessa olevien työntekijöiden sopimusalan palkkasummasta.

Koska kaksi paikallista järjestelyerää tulee voimaan samasta ajankohdasta 1.10.2026 lukien, on korotukset laskettava erikseen ja eri palkkasummasta, joihin ei kumpaakaan sisälly em. korotuksia.

Palkkasumma ei saa sisältää samoja palkaneriä useampaan kertaan tai useammalta ajanjaksolta (esimerkiksi takautuvat palkanerät).

OTESin allekirjoituspöytäkirjan mukaisen järjestelyerän palkkasumma lasketaan jäsenyhteisön OTESin piiriin kuuluvien työntekijöiden peruspalkkojen palkkasummasta. Palkkasummaan lasketaan myös sijaisten ja muiden määräaikaisten, osa-aikaisten, OTESin piiriin kuuluvien työnantajan edustajien sekä mahdollisesti palkkaryhmittelyn ulkopuolisten palkat.

Raamisopimuksen mukaisen kehittämisohjelman järjestelyerän palkkasummaan lasketaan mukaan kaikki OTESin piiriin kuuluville maksetut palkat työaikakorvauksineen lukuun ottamatta lomarahoja, lomakorvauksia, mahdollisesti maksettuja tulospalkkioita tai tavanomaisesta kuukaudesta poikkeavia eriä. Palkkasummaan lasketaan myös sijaisten ja muiden määräaikaisten, osa-aikaisten, OTESin piiriin kuuluvien työnantajan edustajien sekä mahdollisesti palkkaryhmittelyn ulkopuolisten palkat.

Tämän jäsenkirjeen liitteenä olevaa YTESin sopimuskorotusten laskentateknistä ohjetta (liite 1) voidaan noudattaa soveltuvin osin myös OTESin korotuksia laskettaessa. Tarvittaessa lisätietoja saa palvelusähköpostista opetusyritykset@kt.fi.

Yleiskorotuksen ja järjestelyerän laskentajärjestys

Koska yleiskorotus tulee voimaan 1.8.2026, tulisi 1.10.2026 paikallisen järjestelyerän palkkasumma laskea yleiskorotetuista syyskuun palkoista. Käytännön syistä saattaa olla helpompaa valita laskentakuukaudeksi jokin kalenterivuoden aiempi mahdollisimman tavanomainen kuukausi. Jos laskentakuukautena käytetään esimerkiksi toukokuuta 2026, tulee palkkasummaan tehdä ensin laskennallinen yleiskorotus. Asiassa toimitaan samalla tavalla sekä allekirjoituspöytäkirjaan että Raamisopimuksen kehittämisohjelmaan perustuvan järjestelyerän osalta.  

KT:n yrityssektorin sosiaali- ja terveydenhuollon työehtosopimus 2025–2028 (SOTE-sopimus)

Tässä kappaleessa käsitellään KT:n jäsenyritysten SOTE-sopimuksen mukaisia sopimuskorotuksia syksyllä 2026.

Yleiskorotus 1.8.2026

Sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy prosentuaalinen yleiskorotus 1.8.2026 lukien.
AVAINTESin piirissä olevan työntekijän peruspalkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %.

SOTE-sopimuksen piirissä olevan työntekijän tehtäväkohtaista palkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %. Palkkausluvun 11 §:n mukaista henkilökohtaista lisää korotetaan yleiskorotuksen mukaisesti.

Mikäli uusi palkkausjärjestelmä (ns. tasopalkkajärjestelmä) on otettu käyttöön, korotetaan edellä mainitun sijaan tasopalkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa, mahdollisia SOTE-sopimuksen määrittelemiä ja mahdollisia paikallisia tasolisiä sekä henkilökohtaista lisää vastaavalla prosentilla.

Paikalliset järjestelyerät 1.10.2026 lukien

SOTE-sopimuksen 1.10.2026 paikalliset erät liittyvät tasopalkkajärjestelmän tai AVAINTESta siirtyvillä SOTE-sopimuksen palkkausjärjestelmän käyttöönottoon. Erien maksamiseen tarvittavat ohjeet ovat jäsenkirjeissä 3/2026, 4/2026 ja 7/2026.

KT:n yrityssektorin hyvinvointialan yleinen työehtosopimus 2025–2028 (HYVTES)

Tässä kappaleessa käsitellään KT:n jäsenyritysten HYVTESin mukaisia sopimuskorotuksia syksyllä 2026.

Yleiskorotus 1.8.2026

Sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy prosentuaalinen yleiskorotus 1.8.2026 lukien.

AVAINTESin piirissä olevan työntekijän peruspalkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %.

HYVTESin piirissä olevan työntekijän tehtäväkohtaista palkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %. Palkkausluvun 11 §:n mukaista henkilökohtaista lisää korotetaan yleiskorotuksen mukaisesti.

Mikäli uusi palkkausjärjestelmä (ns. tasopalkkajärjestelmä) on otettu käyttöön, korotetaan edellä mainitun sijaan tasopalkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa, mahdollisia SOTE-sopimuksen määrittelemiä ja mahdollisia paikallisia tasolisiä sekä henkilökohtaista lisää vastaavalla prosentilla.

Paikalliset järjestelyerät 1.10.2026 lukien

HYVTESin 1.10.2026 paikalliset erät liittyvät tasopalkkajärjestelmän tai AVAINTESta siirtyvillä HYVTESin palkkausjärjestelmän käyttöönottoon. Erien maksamiseen tarvittavat ohjeet annetaan jäsenkirjeissä 3/2026, 4/2026 sekä tulevassa palkanmuuntoa koskevassa jäsenkirjeessä.

KT:n yrityssektorin palveluksessa terveyden- ja sosiaalihuollossa toimiviin lääkäreihin ja hammaslääkäreihin sovellettava työehtosopimus 2025–2028 (KT:n yrityssektorin lääkärisopimus)

Tässä kappaleessa käsitellään KT:n jäsenyritysten lääkärisopimuksen mukaisia sopimuskorotuksia syksyllä 2026.

Yleiskorotus 1.8.2026

Sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy prosentuaalinen yleiskorotus 1.8.2026 lukien.   

Työntekijän varsinaista palkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %.

Paikalliset järjestelyerät 1.10.2026 lukien

KT:n yrityssektorin Lääkärisopimuksen allekirjoituspöytäkirjan 10 § 2 momentin mukainen paikallinen järjestelyerä on 0,2 prosenttia ko. henkilöstön työehtosopimuksen palkkasummasta. Jos paikallisen erän jakamisesta ei päästä yksimielisyyteen, jaosta päättää työnantaja.

KT:n yrityssektorin lääkärisopimuksen allekirjoituspöytäkirjan 10 § 3 momentin mukainen 0,4 % kehittämisohjelman paikallinen erä lasketaan ko. henkilöstön työehtosopimuksen palkkasummasta. Jos paikallisen erän jakamisesta ei päästä yksimielisyyteen, jaosta päättää työnantaja.

Kahta yllä olevaa järjestelyerää koskevat neuvottelut voidaan käsitellä samassa neuvottelussa. Järjestelyerien osuuksia tarkastellaan kuitenkin erillisinä ja kohdentamisen tulee olla jälkikäteen selkeästi erotettavissa eräkohtaisesti. Vaikka erät lasketaan erikseen, työnantajan on kuitenkin paikallisten erien kohdentamisessa tärkeää huolehtia siitä, että ratkaisuja tarkastellaan palkkausjärjestelmän kokonaisuus huomioon ottaen.

KT:n yrityssektorin henkilöstövuorausalan työehtosopimus 2025–2028 (Vuokra-TES)

Tässä kappaleessa käsitellään KT:n jäsenyritysten Vuokra-TESin mukaisia sopimuskorotuksia syksyllä 2026.

Yleiskorotus 1.8.2026

Sopimuskauden palkankorotuksiin sisältyy prosentuaalinen yleiskorotus 1.8.2026 lukien.
Työntekijän peruspalkkaa tai siihen rinnastettavaa kuukausipalkkaa korotetaan 1.8.2026 lukien yleiskorotuksella. Korotuksen suuruus on 2,27 %.

Paikalliset järjestelyerät 1.10.2026 lukien

Vuokra-TESin allekirjoituspöytäkirjan 3 § 2 momentin mukainen 0,2 % paikallinen järjestelyerä lasketaan ko. henkilöstön työehtosopimuksen palkkasummasta. Jos paikallisen erän jakamisesta ei päästä yksimielisyyteen, jaosta päättää työnantaja Tätä järjestelyerää koskevat neuvottelut tulee Vuokra-TESin allekirjoituspöytäkirjan 6 §:ssä mainitulla tavalla 1.9.2026 mennessä.

Vuokra-TESin allekirjoituspöytäkirjan 3 § 4 momentin mukainen 0,4 % kehittämisohjelman paikallinen erä lasketaan ko. henkilöstön työehtosopimuksen palkkasummasta. Jos paikallisen erän jakamisesta ei päästä yksimielisyyteen, jaosta päättää työnantaja. Neuvottelumenettelyä koskevat määräykset on määritelty työehtosopimuksessa KT:n yrityssektorin yhteisistä määräyksistä 1.5.2025–29.2.2028. Erä neuvotellaan ao. pääsopijajärjestöjen tai sopijajärjestöjen edustajien kanssa pyrkien mahdollisuuksien mukaan yksimielisyyteen. Jollei asiasta päästä yksimielisyyteen, työnantaja päättää järjestelyerän käytöstä tarkemmin.

Kahta yllä olevaa järjestelyerää koskevat neuvottelut voidaan käsitellä samassa neuvottelussa. Järjestelyerien osuuksia tarkastellaan kuitenkin erillisinä ja kohdentamisen tulee olla jälkikäteen selkeästi erotettavissa eräkohtaisesti. Vaikka erät lasketaan erikseen, työnantajan on kuitenkin paikallisten erien kohdentamisessa tärkeää huolehtia siitä, että ratkaisuja tarkastellaan palkkausjärjestelmän kokonaisuus huomioon ottaen.

Yleiskorotuksen ja järjestelyerän laskentajärjestys

Koska yleiskorotus tulee voimaan 1.8.2026, tulisi 1.10.2026 paikallisen järjestelyerän palkkasumma laskea yleiskorotetuista syyskuun palkoista. Käytännön syistä saattaa olla helpompaa valita laskentakuukaudeksi jokin kalenterivuoden aiempi mahdollisimman tavanomainen kuukausi. Jos laskentakuukautena käytetään esimerkiksi toukokuuta 2026, tulee palkkasummaan tehdä ensin laskennallinen yleiskorotus. Asiassa toimitaan samalla tavalla sekä allekirjoituspöytäkirjaan että Raamisopimuksen kehittämisohjelmaan perustuvan järjestelyerän osalta.  

Dokumentoi paikalliset korotusratkaisut jokaisen sovellettavan työehtosopimuksen osalta

Paikallisia järjestelyeriä koskevat ratkaisut tulee dokumentoida. Jälkeenpäin pitää pystyä erottamaan, miten eri erät on kohdennettu. Erien perusteiden, käytön ja kohdentamisen dokumentointi tukee myös suunnitelmallista henkilöstöpolitiikkaa ja palkkausjärjestelmän toteuttamisen seurantaa.

Liite 1 KT:n laskentaohje YTESiä soveltaville yrityksille