OVTES

Osio B Yleissivistävän koulun opetushenkilöstön yhteiset määräykset

I Soveltaminen ja palkkaperusteryhmä

Ohjeita ja usein kysyttyä
Siirry sivun alareunaan, josta löydät sopimukseen liittyviä ohjeita, usein kysytyt kysymykset ja yleiskirjeet.

1 § Sovellettavat sopimusmääräykset

1 mom.

Toistaiseksi tai määräajaksi otetun rehtorin- ja opettajanviran haltijan sekä tuntiopettajan palvelussuhteen ehtoihin sovelletaan OVTES:n osioita A ja B sekä peruskoulun osalta liitettä 1, lukion osalta liitettä 2 ja aikuislukion osalta liitettä 3.


 Soveltamisohje

Liitettä 1 sovelletaan perusopetuslain mukaan peruskoulussa järjestettävään oppivelvollisille tarjottavaan perusopetukseen sekä esi- ja lisäopetukseen.

Liitettä 2 sovelletaan lukiolain mukaan lukiossa järjestettävään lukiokoulutukseen, joka on tarkoitettu pääasiassa nuorille.

Liitettä 3 sovelletaan lukion aikuisopetusta varten muodostetulla linjalla tai aikuislukiossa järjestettävään pääasiassa aikuisille tarkoitettuun lukiolain mukaiseen lukiokoulutukseen ja perusopetuslain mukaiseen muiden kuin oppivelvollisten perusopetukseen.


2 mom. 

Peruskoulun, lukion ja aikuislukion rehtoriin ja opettajaan sovelletaan lisäksi seuraavia kunnallisen yleisen virka- ja työehtosopimuksen (KVTES) määräyksiä:

II luku

 
Palkkaus, 13 § (tulospalkkio), 14 § (kertapalkkio),
16 § (kielilisä), ja 20 § (saatavan kuittausoikeus)
IV luku

 
Vuosiloma (rehtorit), ottaen huomioon mitä
OVTES osion A 33 §:ssä on määrätty
V luku

 
Virka- ja työvapaa sekä perhevapaat 5–11 §:n 2–3 mom.
OVTES osion A V luvusta ilmenevin poikkeuksin
VI luku

 
Kustannusten ja luontoissuoritusten korvaukset
OVTES osio B 25 §:n määräys
VII lukuLuottamusmiehet
VIII luku

 
Lomauttaminen, osa-aikaistaminen ja palvelussuhteen
päättyminen irtisanomisaikoja lukuun ottamatta.

2 § Palkkaperusteryhmä perusopetuksessa (voimaan 1.8.2025–31.7.2026)

1 mom. 

Palkkaperusteryhmä lasketaan jäljempänä peruskoulua koskevassa liitteessä 1

  1. vuosiluokilla 1–6 ja esiopetuksessa niin, että yksi palkkaperusteryhmä muodostuu aina alkavaa 15 oppilasta kohden.
  2. vuosiluokilla 7–9 niin, että yksi palkkaperusteryhmä muodostuu aina alkavaa 25 oppilasta kohden.
  3. Lisäksi koulun erityisen tuen päätöksen saaneista oppilaista lasketaan yksi palkkaperusteryhmä alkavaa 20 erityisen tuen päätöstä kohden.

Soveltamisohje

Määräystä sovelletaan sellaisenaan myös luokkamuotoisen erityisopetuksen, valmistavan opetuksen, joustavan perusopetuksen sekä TUVA-opetuksen oppilaisiin. Erityisen tuen päätöksen saaneet oppilaat tulevat mukaan lasketuiksi 3 kohdan sekä kohdan 1 tai 2 mukaan.

Määräystä ei sovelleta erityiskouluun, jossa rehtoriviranhaltija on otettu erityiskoulun rehtoriksi.

Perusopetuslain oppimisen tukea koskevat lainsäädäntömuutokset tulevat voimaan 1.8.2025. Tämän jälkeen tukea koskevat päätökset tehdään oppilaskohtaisen tuen päätöksinä. Voimassa olevat erityisen tuen päätökset muutetaan 31.8.2026 mennessä oppilaskohtaisen tuen päätöksiksi. Lukuvuoden 2025–2026 aikana kohdan 3 mukaisiksi päätöksiksi katsotaan sekä erityisen tuen päätökset että oppilaskohtaisen tuen päätökset.


Pöytäkirjamerkintä

Lukuvuoden 2025–2026 osalta palkkaperusteryhmissä tapahtuneet muutokset arvioidaan kohdan 1 ja kohdan 2 perusteella. Kohdan 3 perusteella rehtorin palkkahinnoittelu ja opetustuntien määrä osana opetusta voi muuttua vain, jos muutos on niin ilmeinen, että se olisi toteutunut, vaikka oppimisen tuen muutosta ei olisi tehty. Rehtorin palkka ei voi laskea tai opetustuntien määrä nousta osana työaikaa kohdan 3 muutoksien vuoksi lukuvuonna 2025–2026.

Määräys on tässä muodossa voimassa 1.8.2025–31.7.2026. Sopijaosapuolet selvittävät kevään 2026 aikana miten oppimisen tuen muutokset toteutetaan palkkaperusteryhmien laskennassa kohdan 3 osalta 1.8.2026 lukien.