HYVTES
Liite 8 Neuvotteluosapuolten suositus HYVTESin palkkatilastoinnin edistämiseksi
Tilastotunnuksen käyttö palkkaryhmien ulkopuolisten tehtävien merkitsemiseksi HYVTESissä
Jokaiselle palkkaryhmien ulkopuoliselle työntekijälle/viranhaltijalle suositellaan ilmoitettavan tehtävien mukaan määräytyvä tilastotunnus. Tilastotunnuksen tarkoitus on helpottaa näiden työntekijöiden/viranhaltijoiden ryhmittelyä.
Tilastotunnus ei tarkoita, että ko. työntekijät/viranhaltijat muodostavat oman palkkaryhmän, vaan kyse on edelleen tehtävästä, jota ei sijoiteta palkkaryhmään. Tilastotunnuksen käyttö ei myöskään tarkoita sitä, että nämä ammattiryhmät olisivat mukana henkilökohtaisen lisän vähimmäismäärän liitekohtaisessa tarkastelussa (HYVTES palkkausluku 14 § 7 mom.).
Tilastotunnus laitetaan palkanlaskentajärjestelmissä samaan kohtaan kuin palkkaryhmätunnus. Vuosittain kerätään kunta- ja hyvinvointialan palkkatilasto (ns. lokakuun tilasto), johon työnantaja ilmoittaa palkkaryhmätunnusten lisäksi myös palkkaryhmien ulkopuolisten työntekijöiden/viranhaltijoiden tilastotunnukset.
Palkkaliitteiden 1–3 soveltamisalakohdissa on kuvattu, mitkä tehtävät ovat ko. palkkaliitteen palkkaryhmien ulkopuolisia tehtäviä. Tätä määrittelyä käytetään hyödyksi tilastotunnuksen muodostamisessa.
Palkkaryhmien ulkopuolisten tehtävien tilastotunnukset HYVTESin palkkaliitteissä 1–3
H1999999 Liitteen 1 palkkaryhmien ulkopuolinen tehtävä
H2999999 Liitteen 2 palkkaryhmien ulkopuolinen tehtävä
H3999999 Liitteen 3 palkkaryhmien ulkopuolinen tehtävä
Jos tehtävässä ei voi käyttää em. HYVTESin palkkaliitteiden 1–3 tilastotunnusta, käytetään tilastotunnusta
H9999999 Muu palkkaryhmien ulkopuolinen tehtävä
Palkkaryhmien ulkopuolisten tehtävien tilastotunnus HYVTESin liitteessä 7
H7T99999 Muu palkkaryhmittelyn ulkopuolinen tehtävä
HYVTESin palkkausluvun 20 §:n mukainen tehtävä merkitään tilastotunnuksella
H9TAE020 HYVTESin 20 §:n mukainen työnantajan edustaja, kokonaispalkka